Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Mediatek Dimensity 7200 Pro (4 nm) |
| Operating System | Android 14, Nothing OS 3.0 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| SD Slot | No |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 700 nits (typ), 1100 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Main Camera |
50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS
50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Selfie Camera | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/2.74", 0.8µm |
| Battery | 5000 mAh |
| Charging | 45W wired |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimentions | 161.7 x 76.3 x 8.6 mm |
| Weight | 190 g |













