Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| Operating System | Android 15, HyperOS 3 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| SD Slot | No |
| Display Type | AMOLED, 68B colors, 144Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+, 3200 nits (peak) |
| Display Size | 6.83 inches |
| Display Resolution | 1280 x 2772 pixels |
| Main Camera |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, multi-directional PDAF, OIS
50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm – ∞), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm |
| Battery | 5500 mAh |
| Charging |
90W wired, PD3.0, QC4
50W wireless |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimentions | 162.7 x 77.9 x 8 mm |
| Weight | 210 g |












