Specifications
| Network | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Processor | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 512GB |
| SD Slot | No |
| Display Type |
Main Display – Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 5280Hz PWM, HDR10+, Dolby Vision, 4500 nits (peak)
Cover Display – LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 5500 nits (peak) |
| Display Size | 6.53 inches, 8.03 inches |
| Display Resolution |
Main Display – 2200 x 2480 pixels
Cover Display – 1172 x 2748 pixels |
| Main Camera |
50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS
50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.1, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/3.6", 0.7µm |
| Battery | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
| Charging |
80W wired
40W wireless Reverse wired 5W reverse wireless |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimentions |
Unfolded: 159.7 x 142.3 x 4.3 mm
Folded: 159.7 x 72.6 x 9.2 mm |
| Weight | 217 g (grey), 226 g (white) |











