Smartwatch Specifications
| Dimensions (without heart rate base) | 42.76 x 49.58 x 10.93 mm |
| Weight (without strap) | 50 g |
| Bezel & Buttons | Aluminum Alloy |
| Water-Resistance | 5 ATM |
| Display | 2.07" AMOLED (3000 nits) |
| Screen Material | Tempered glass |
| Audio | Microphone & Speaker |
| Bluetooth Calls | |
| Workout Modes | 150+ |
| Health Features |
Health:
BioTracker™ 6.0 PPG biometric sensor (5PD + 2LED) BioCharge™: Support 24H Monitoring: Heart rate Blood-oxygen saturation Stress level Manual Measurement: Heart rate Blood-oxygen saturation Stress level One-tap measurement Sleep Quality Monitoring: Sleep heart rate variability Sleep stages (including REM) Daytime naps Sleep schedule Sleep breathing quality Sleep score Breathing Exercise: Support Health reminders¹⁸: Abnormally high & low heart rate Low blood-oxygen High stress level Prompts to perform stress-reducing breathing exercise Other Health Features: PAI health assessment system Heart rate recovery Menstrual cycle tracking |
| Sensors | Acceleration, Gyroscope, Ambient light, Geomagnetic |
| Navigation | 5 satellite positioning systems |
| Strap Attachment | 22mm Quick Release |
| Battery Life | Up to 20 days |
| Operating System | Zepp OS 5 |













