Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 |
| Operating System | Android 16, MagicOS 10 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| SD Slot | No |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Display Size | 6.57 inches |
| Display Resolution | 1264 x 2728 pixels |
| Main Camera |
200 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF (9cm – ∞), OIS
12 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), PDAF |
| Selfie Camera | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.88", 0.61µm |
| Battery | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging |
80W wired
27W reverse wired |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
| Dimentions | 156 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | 190 g |














