Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 |
| Operating System | Android 16, OxygenOS 16 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| SD Slot | No |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Display Size | 6.83-inches |
| Display Resolution | 1272 x 2800 pixels |
| Main Camera |
50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS
8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Selfie Camera | 32 MP, f/2.0, 25mm (wide), AF |
| Battery | Si/C Li-Ion 7400 mAh |
| Charging | 80W wired |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimentions | 163.4 x 77 x 8.1 mm |
| Weight | 213 g |














