Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Mediatek Dimensity 6400 5G+ |
| Operating System | Android 16, HIOS 16 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| SD Slot | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 720 x 1576 pixels |
| Main Camera | 50 MP, f/1.9, (wide), PDAF |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Battery | 6500 mAh |
| Charging | 45W wired |
| NFC | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted) |
| Dimentions | 167.9 x 79.3 x 8.2 mm |
| Weight | 210 g |








