Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE |
| Processor | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| SD Slot | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 144Hz |
| Display Size | 6.9 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Main Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF
Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Battery | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Charging | 33W wired |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass, Virtual proximity sensing |
| Dimentions | 171.1 x 82.1 x 8.6 mm |
| Weight | 224 g |













