Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Operating System | Android 15, Funtouch 15 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256, 512GB |
| SD Slot | No |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 3840Hz PWM, 1300 nits (HBM), 4500 nits (peak) |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2392 pixels |
| Main Camera |
50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS
50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Selfie Camera | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Battery | Si/C Li-Ion 6000 mAh |
| Charging |
90W wired, PD
Reverse wired |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimentions | 163.3 x 76.7 x 7.7 mm |
| Weight | 190 g |












