Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate (4 nm) |
| Operating System | Android 14, XOS 14.5 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| SD Slot | No |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, HDR, 144Hz, 1300 nits (HBM) |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Main Camera |
108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS
50 MP, f/2.0, 120˚, (ultrawide), 1/2.76", PDAF Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 50 MP, f/2.5, 21mm (wide), 1/2.76", PDAF |
| Battery | 5000 mAh |
| Charging |
45W wired
20W wireless 10W reverse wired Bypass Charging 2.0 |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Dimentions | 164.3 x 74.8 x 7.9 mm |
| Weight | 195 g |











