Smartwatch Specifications
| Dimensions (without heart rate base) | 48 x 48 x 13.2 mm |
| Weight (without strap) | 45.6 g |
| Bezel & Buttons | Grade 5 titanium |
| Water-Resistance | 5 ATM |
| Display | 1.32" AMOLED (3000 Nits) |
| Screen Material | Sapphire glass |
| Audio | Microphone & Speaker |
| Bluetooth Calls | |
| Workout Modes | 170+ |
| Health Features |
Health:
BioTracker™ 6.0 PPG biometric sensor (5PD + 2LED) BioCharge™: Support 24H Monitoring: Heart rate Blood-oxygen saturation Stress level Skin temperature (thermometer) Manual Measurement: Heart rate Blood-oxygen saturation Stress level One-tap measurement Sleep Quality Monitoring: Sleep heart rate variability Sleep stages (including REM) Daytime naps Sleep schedule Sleep breathing quality Sleep score Breathing Exercise: Support Health reminders¹⁶: Abnormally high & low heart rate Low blood-oxygen High stress level Prompts to perform stress-reducing breathing exercise Other Health Features: PAI health assessment system Heart rate recovery Menstrual cycle tracking Wild.AI |
| Sensors | Acceleration, Gyroscope, Ambient light, Geomagnetic, Temperature, Barometric altimeter |
| Navigation |
Dual-band positioning
6 satellite positioning systems |
| Strap Attachment | 20mm Quick Release |
| Battery Life | Up to 20 days |
| Operating System | Zepp OS |














