Specifications
| Network | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Processor | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) |
| Operating System | Android 15, HyperOS 2.2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| SD Slot | Yes |
| Display Type | IPS LCD, 144Hz, 600 nits (typ), 700 nits (HBM), 850 nits (peak) |
| Display Size | 6.9 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Main Camera |
50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88" 0.61μm, PDAF
Auxiliary lens |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Battery | 7000 mAh |
| Charging |
33W wired, PD 2.0, PPS, QC3
18W reverse wired |
| NFC | Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass. Virtual proximity sensing |
| Dimentions | 169.5 x 80.5 x 8.4 mm |
| Weight | 217 g |









